Kontakt:

VINARIAMS 

Pomorska 39

96-300 Żyrardów

 

Mateusz Kośmider
Biuro/Przedstawiciel Handlowy
Tel: +48 577 380 977      Tel: +48 535 412 673
info@vinariams.com

 

Izabela Kobus
Właściciel
Tel: +48 601 846 154
info@vinariams.com


Znajdziesz nas również na

Les Vignerons de Tavel

« wróć

Cotes du Rhone czyli dolina Rodanu to jeden z najstarszych obszarów we Francji na którym uprawia się winorośle. Już w 600 roku p.n.e. osadnicy greccy (Fokejczycy) zakładając Marsylię zaczęli tu produkcję wina. Tradycję tę kultywowali Rzymianie a po nich rdzenna ludność – Galowie.

5dc99e7d50931930d073d7b35d50c946

Prawdziwy rozkwit win z tego obszaru miał jednak miejsce dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wtedy lokalni producenci uwierzyli w potencjał swojego rozwoju, gdzie bogata tradycja mieszając się z doskonałą glebą oraz znakomitymi warunkami klimatycznymi pozwala zaoferować konsumentowi wspaniały trunek. Niebagatelne znaczenie ma tu Rodan, jedna z najważniejszych winiarskich rzek Europy. Obszar na północy jest górzysty więc nieco chłodniejszy z malowniczymi winnicami wpisanymi w wydrążone tarasy skalne. Południe jest gorące, często wręcz upalne z piaszczystymi równinami, które na swym końcu łączą się z Morzem Śródziemnym tworząc znane wszystkim lazurowe wybrzeże. To wszystko pozwala na tworzenie zróżnicowanych choć równie dobrych win. Na południu dominują odmiany jednoszczepowe na północy większość win to kupaże często na bazie Grenache, Mourvedre, Merlot czy Syrah. Miejscowi winiarze są dumni ze swoich winogron, z których kilka powstało w tym rejonie z najbardziej chyba znaną i doceniano na świecie odmianą niebieskiego Syrah.

cave-des_vignerons-tavel-1-600x524

Obowiązujące w rejonie apelacje pozwalają na kontrolę jakości wina gwarantując mu najwyższą jakość. Im apelacja jest wyższa tym mniejsza dopuszczalna wydajność zbiorów z 1 hektara, a co za tym idzie otrzymujemy grona z coraz większą koncentacją smaku i zapachu. Dla przykładu podstawowe regionalne apelacje nie mogą przekraczać wydajności 52 hl/ha gdy dla np. Cotes du Rhone Village maksymalna wydajność to 42 hl/ha.

Rozróżniamy 4 rodzaje apelacji:

  • Podstawowa Cotes du Rhone mogą z niej powstawać wina białe, różowe i czerwone
  • Cotes du Rhone Villages – bez nazwy gminy
  • Cotes du Rhone Villages wraz z nazwą jednej z 18 gmin. W przypadku naszych win jest nią Signargues.
  • Najwyższa apelacja Cru do której ma prawo jedynie 15 gmin z całego regionu w tym Lirac i Tavel.

Cave des Vignerons de Tavel & Lirac jest typową prowansyjską spółdzielnią winiarską założoną w 1937 roku. Jako jedyna francuska winnica została w 1938 r. uroczyście otwarta przez ówczesnego prezydenta Francji Alberta Lebrun.

decouvrir_vignes_1_1350x950-600x318

W międzyczasie winnica została włączona do rejestru zabytków jako dziedzictwo kulturowe XX-go wieku.

Cave des Vignerons de Tavel & Lirac znajduje się pośrodku winnych wzgórz Tavel w pobliżu wioski o tej samej nazwie.

Połowa produkcji stanowi lokalna apelacja AOC Tavel (Appelation d’Orginale Controec) ale wytwarzane są również inne AOC Lirac, Cotes du Rhone,Villages i Cotes du Rhone. Jednocześnie powstają tu wina Vin de Pays du Gard Rose i stołowe Vin de Table czerwone i różowe.

Do spółdzielni należy 50 winiarzy, którzy poświęcają każdy dzień swojego życia winnicy i wspólnie decydują o koniecznych inwestycjach.

Dzięki temu nasze wina otrzymały wiele medali na targach i konkursach winnych.

Program kontroli jakości „caracterre” umożliwia indywidualne zarządzanie poszczególnymi uprawami. Na wszystkich obowiązuje jednak maksymalna wydajność 45 Hl / ha gwarantująca naszym winą maksymalną jakość.

Obszar AOC Tavel składa się z 3 terriorów:

  • Galets roules – owalne krzemienie
  • Lauzes – płaskie białe wapienie
  • Terres Blanches – owalne wapienie wymieszane z piachem i wapieniami.

Położenie geograficzne (południe doliny Rodanu) charakteryzuje się łagodnymi zimami i upalnymi latami. Wieje tu również mistral – północny prowansyjski wiatr. Głównymi uprawianymi tu szczepami są: Grenache, Syrah i Mourvedre.

Wyświetl wina Cave des Vignerons de Tavel & Lirac w ofercie Vinariams »

 

 

 

 

 

 

 

Vinariams zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

 

Treści na Vinariams mają charakter informacji o produktach dostępnych
na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

 

Oświadczam, że mam ukończone 18 lat                         Opuść stronę